CONDITII DE INSCRIERE

In cele ce urmeaza puteti consulta conditiile necesare pentru inscrierea in cadrul scolii de soferi. In cazul in care exista nelamuriri, nu ezitati sa ne contactati.

Persoanele interesate de obtinerea permisului de conducere se pot inscrie la cursuri cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani. Exceptie – pentru subcategoria A1 cursurile pot fi incepute cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani.

Cazierul celui care doreste sa efectueze cursurile Scolii de soferii nu trebuie sa prezinte condamnari pentru vreuna din infractiunile prevazute de art. 22 aliniatul 4 din Decretul 328/1966 (infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice, omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie, ultraj cu violenta, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice). Cazierul este valabil 6 luni. Cazierul poate fi inlocuit de o declaratie notariala care nu este limitata in timp. Mentiune – Cazierul trebuie solicitat pentru sustinere examen auto.

Cursantul trebuie ca la inceperea cursurilor teoretice sa prezinte la scoala urmatoarele:

  • Cazier sau Declaratie notariala
  • Vizita medicala
  • Test psihologic (poate fi facut la sediul scolii)

Dosarul care se depune la politie trebuie sa contina urmatoarele documente:

  • Fisa de scolarizare
  • Cerere tip
  • Copie Carte de identitate
  • Copie permis (daca e cazul)
  • Cazier
  • Chitanta CEC taxa permis auto
  • Chitanta taxa examen auto